Co zamiast gipsu

Co zamiast gipsu?

co zamiast gipsu

Jakie usztywnienie zamiast gipsu wybrać?

 Złamanie i skręcenie to jedne z najczęściej występujących kontuzji kości i stawów – są koszmarem ortopedów i wielu pacjentów. Od wieków leczone były w tradycyjny sposób z wykorzystaniem uwodnionego siarczanu wapnia. W tej formie gips jest znany nam wszystkim – na pewno niejeden z nas podpisywał się koledze w podstawówce na takim właśnie gipsie albo sam był tym szczęśliwcem, który nosił to ciężkie, niewodoodporne, uciążliwe brzemię – na nodze, ręce lub innej części ciała. Wciąż jest to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań medycznych stosowanych w czasie leczenia złamań. Jednak dzięki rozwojowi nauki nie jest to już jedyne rozwiązanie, które może nam w tym celu służyć. Jakie są zatem inne, alternatywne metody leczenia złamań i które z nich są najlepsze? Co zamiast gipsu?

Co zamiast gipsu? Gips kratkowany

Do poważnego złamania może dojść w przypadku nawet pozornie lekkiego upadku – szczególnie jeżeli struktura kości jest bardzo porowata. Operacyjne leczenie złamania jest konieczne, jeżeli złamanie zagraża utratą życia lub znacznym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta np. amputacją oraz jeśli samo wykorzystanie leczenia zachowawczego może być niewystarczające. Dotyczy jednak to niewielkiego procenta wszystkich złamań. Dużo częściej wystarczy zastosowanie leczenia zachowawczego w postaci np. założenia gipsu. Ten tradycyjny jest jednak ciężki, niewygodny i powodujący dyskomfort – zatem jakie usztywnienie zamiast gipsu?  

gips kratkowany
jakie usztywnienie zamiast gipsu

Leczenie naturalne - co zamiast gipsu?

Tkanka kostna zbudowana jest z istoty gąbczastej (miękkiej) i zbitej (twardej). Odpowiednie ich różnicowanie jest kluczem do uzyskania pełnej sprawności po złamaniu. Kiedy zatem komórki się różnicują? Ten proces zachodzi w przypadku przykładania odpowiednich obciążeń na daną kość. Wspomagającą terapią wykorzystaną w celu przyspieszenia zrostu kości może być stosowanie fal dźwiękowych pobudzających wibracje komórek (osteoblastów), imitując naturalne obciążanie kości. Terapia ta może być stosowana w zwykłej wannie z wodą, która jest dobrym ośrodkiem przewodzenia fali dźwiękowej. Innymi naturalnymi metodami wspomagającym leczenie złamań jest ziołolecznictwo z żywokostem lekarskim i arniką na czele, a także stosowanie masażu limfatycznego zapobiegającego tworzeniu się obrzęków wokół złamania. Jednak samodzielne wykorzystanie tych metod nie jest pewnym sposobem poprawnego wyleczenia złamania. Konieczne jest usztywnienie kości, aby prawidłowo się ona zrosła. Zwyczajny gips jest jednak niewygodny i wiele ludzi zastanawia, jakie usztywnienie zamiast gipsu jest możliwe w procesie leczenia. Mamy odpowiedź - gips kratkowany!

co zamiast gipsuJakie usztywnienie zamiast gipsu?

Często stosowaną w ortopedii alternatywą dla naturalnego gipsu jest gips kratkowany - szczególnie popularne rozwiązanie w krajach Europy Zachodniej. Skąd jego popularność? Gips kratkowany zwykle zbudowany jest z kompozytu polimerowego na włóknach naturalnych. Dzięki temu jest niezwykle lekki i wodoodporny. Takie rozwiązanie jest szczególnie ciekawe z punktu widzenia obrazowania medycznego - gips kratkowany przepuszcza promieniowanie rentgenowskie, pozwalając na zbadanie leczonej kończyny bez konieczności zdejmowania usztywnienia. Dzięki temu możemy zauważyć przemieszczenie kości lub brak zrostu tkanki i odpowiednio szybko na to zareagować. Gips kratkowany usztywniany jest zwykle pod wpływem wody lub przez ogrzanie go do osiągnięcia plastycznej struktury i następnie stopniowego schłodzenia go. Dzięki temu zachowuje nadany mu kształt. Jeśli zastanawiasz się jakie usztywnienie zamiast gipsu powinieneś wybrać, postaw na gips kratkowany.

gips kratkowany

Co zamiast gipsu – inne propozycje

 Na rynku obecne są również gipsy z pamięcią kształtu, które pozwalają na szeroki zakres ruchu uszkodzonej kończyny, jednak ostatecznie zawsze przywracają ją do jej pierwotnego położenia, w którym złamana kość powinna się zrastać. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku niewielkiego złamania, jednak decyzję o jego założeniu ostatecznie podejmuje lekarz. 

Ortezy to kolejne rozwiązanie proponowane przez inżynierów, które jest pomocne w przypadku skręceń i zwichnięć. Ortezy, inaczej nazywane są stabilizatorami, można zakładać na kolana, nadgarstki, kostki. Czasem skutecznie zastępują opatrunek gipsowy, szczególnie w leczeniu złamań kości płaskich i krótkich. Mogą być sztywne, półelastyczne oraz miękkie. W zależności od stopnia urazu, dokonujemy wyboru najbardziej odpowiedniej. Można ją łatwo zdjąć, umyć kończynę, nie powoduje otarć i jest lekka. Niestety, może być wykorzystana jedynie w szczególnych przypadkach złamań.

Gips kratkowany numer JEDEN!

 Niezwykle popularne gipsy syntetyczne nie zawsze dobrze spełniają wszystkie swoje funkcje. Choć mają być lekkie, wcale nie ułatwiają zakresu ruchów, nie zawsze ich wodoodporność jest na tyle wysoka, by bez problemu korzystać w tym czasie z kąpieli wodnych. Jest jednak jedno rozwiązanie, które doskonale radzi sobie z wszystkimi wymaganiami stawianymi przez użytkowników gipsów! Nasz gips kratkowany, którego unikalna struktura plastra miodu pozwoliła na uzyskanie niezwykle lekkiego usztywnienia. Problem swędzenia pod gipsem kratkowanym znika na dobre, a także możemy w nim zachować szczególną higienę kończyny. Przez założenie gipsu kratkowanego, lekarz cały czas może kontrolować proces zrostu kości. Gips kratkowany – dzięki niemu, bez problemu możemy zażywać kąpieli – co jest szczególnie ważne dla dzieci i nastolatków oraz w okresie wakacyjnym. Gips kratkowany pozwala także na wykorzystanie naturalnych metod leczenia. Dostępny jest w kilku wariantach rozmiarowych, zatem jego odpowiednie dopasowanie nie stanowi problemu. 

 

Co zamiast gipsu

Już nie musisz się zastanawiać jakie usztywnienie zamiast gipsu wybrać. Natomiast, jeśli nadal zadajesz sobie pytanie co zamiast gipsu – skontaktuj się z nami. Zapomnij o klasycznym gipsie i zamień go już dziś na gips kratkowany!