Orteza na złamanie i skręcenie

Orteza na złamanie i skręcenie

Choć gips jest jednym z podstawowych rozwiązań stosowanych przez lekarzy, nie zawsze jest na tyle konieczny i wymagany. Orteza na złamanie to usztywnienie ortopedyczne, które ma jedną ważną wspólną z gipsem funkcję – utrzymuje staw w jednej, stałej pozycji. Dodatkowo, orteza na skręcenie jest lekka i pozwala na swobodne poruszanie się. Jakie są rodzaje ortez ortopedycznych, ich funkcje i zastosowanie?  

orteza na zlamanie

Orteza na złamanie

Orteza na złamanie zaprojektowana jest z przepuszczalnego materiału i pozwala na szybkie i skuteczne odprowadzenie wilgoci. Ponadto pozwalają miejscowo delikatnie podwyższyć temperaturę wokół stawu, przyspieszając tym samym proces jego regeneracji.

orteza na skręcenie

Orteza na skręcenie

Stabilizator zwykle wykonany jest z miękkiego materiału, między którego warstwami mogą być schowane poduszki powietrzne lub usztywniające szyny. Wyróżniamy trzy rodzaje ortez - miękkie, półsztywne oraz sztywne, zatem ortezy na skręcenie z powodzeniem mogą być nazwane wszelkie bandaże, szyny, gorsety podtrzymujące, plastry, buty wewnętrzne, wkładki do obuwia, a także naciągacze i zaawansowane stabilizatory.

orteza na złamanie

Orteza na skręcenie i złamanie

Każdy stabilizator czy miękka orteza na skręcenie początkowo są projektowane przez specjalistów z zakresu materiałoznawstwa czy inżynierii – zawsze w oparciu o konsultacje medyczne. Przechodzą liczne testy i dostosowywane są do potrzeb pacjenta tak by były jak najbardziej ergonomiczne i funkcjonalne w użytkowaniu. Każdy taki wyrób medyczny musi przejść badania kliniczne, na podstawie których jest włączany lub odrzucany z pakietu rozwiązań medycznych.

 Zastosowanie ortezy na skręcenie i złamanie

Kiedy konieczne jest zastosowanie ortezy na złamanie? Orteza na skręcenie z powodzeniem może służyć w przypadku korekcji wady postawy ciała, w celu usztywnienia chorego stawu lub jego odciążenia. Może także z powodzeniem wspomagać stabilizację stawów po skomplikowanych operacjach lub mniejszych zabiegach. Warto przetestować działanie ortezy na skręcenie – lub jeśli skręcenia stały się już nawykowe – a także w przypadkach niestabilności stawów. Najczęściej wykorzystuje się ortezy stawów kolanowych, stawów krzyżowo-biodrowych, stawów skokowych ale także w górnym odcinku kręgosłupa szyjnego czy kończyn górnych – stawu barkowego, łokciowego czy stawu nadgarstka. Pamiętajmy, że decyzję o założeniu ortezy na skręcenie podejmuje lekarz i chcąc podjąć takie działanie, każdorazowo należy udać się na konsultację ze specjalistą (lekarzem ortopeda lub fizjoterapeutą), aby nie zrobić sobie krzywdy.

Orteza na złamanie musi być dostosowana do pacjenta

Nieodpowiednie i niedostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta ortezy mogą powodować obrzęki (zwykle spowodowane zbyt małym rozmiarem ortezy), otarcia (spowodowane dobraniem nieodpowiedniej ortezy na złamanie do konkretnej części ciała), zmiany w układzie mięśniowo-stawowym z powodu zbyt długiego czasu stosowania oraz spowodowanie zaburzeń prawidłowego stereotypu ruchowego. Odpowiednio dobrane ortezy są całkowicie bezpieczne, higieniczne, wygodne i przede wszystkim skuteczne. Korzyści ich stosowania są bardzo rozległe i zdecydowanie przewyższają tradycyjnie stosowane gipsy.

orteza na skręcenie
Orteza na złamanie i skręcenie Opencast nie tylko pomaga w rekonwalescencji, ale również świetnie wygląda.

Orteza na skręcenie i złamanie Opencast

 Skutecznie stosowany jako orteza na złamanie lub orteza na skręcenie może być gips syntetyczny Opencast. Stabilizuje odpowiednio stawy, przepuszcza powietrze, pozwala skórze oddychać, nie ogranicza ruchomości, jest wodoodporny. Ortezy bardzo często wypierają tradycyjne gipsy w leczeniu złamań kostnych i skręceń. Pozwalają lekarzom na obserwację efektów leczenia, można je czasowo ściągnąć i pozwolić kończynie odpocząć. Takimi cechami charakteryzuje się nasz gips syntetyczny. Zdecyduj się na stabilność w swoim życiu i postaw na ortezę na złamanie i skręcenie OPENCAST!