Poznaj Opencast

Gips na rękę | Gips na nogę | Gips na złamanie | Gips na skręcenie

 
 
 
 
Firma Ortocast jest wyłącznym dystrybutorem produktów OPENCAST w Polsce. Naszą misją jest ułatwienie ciężkiego i nieprzyjemnego procesu rekonwalescencji urazów ortopedycznych. Pragniemy zastąpić gips tradycyjny usztywnieniem, które nie ogranicza nas w codziennym funkcjonowaniu, jest higieniczne, hipoalergiczne oraz umożliwia nam pełną kontrolę nad przebiegiem leczenia. OPENCAST przeszedł pomyślnie badania klinicznie i obecnie z powodzeniem stosowany jest w krajach Europy Zachodniej, Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej. Uważamy, iż nadszedł czas, aby Polacy mogli również cieszyć się z możliwości jakie daje gips OPENCAST. 

ZOBACZ NASZ KATALOG

Gips na złamanie i skręcenie

Przywykliśmy do zakładanych na złamane kończyny tradycyjnych, dosyć ciężkich, nieoddychających gipsów wytworzonych z siarczanu wapnia. W zależności od ilości przebytych przez nas załamań, jesteśmy bardziej lub mniej obeznani z tematem procesu ich zakładania. Ich nieodpowiednie założenie na kończynę może spowodować nieprawidłowy zrost lub absolutny brak zrostu kośćca. Coraz częściej stosowaną alternatywą dla tradycyjnego gipsu jakim jest gips na skręcenie czy na złamanie jest gips syntetyczny, zbudowany z kompozytu polimerowo-włóknowego znacząco obniżającego wagę materiału. I choć proces zakładania tradycyjnego usztywnienia jest przez większość z nas choć w minimalnym stopniu znany (bowiem wystarczy tylko powiązać wiązanie tego gipsu z wiązaniem gipsu np. kartonowo-gipsowego) o tyle sam proces zakładania gipsu sztucznego jest nam dużo trudniej sobie wyobrazić. I choć nie jest to proces skomplikowany i trudny, może początkowo wywoływać w nas niepokój z powodu nieznajomości prostych praw fizyki wykorzystanych w trakcie jego zakładania. Przejdźmy zatem do meritum sprawy.

Gips na nogę oraz rękę - korzystne cechy

 Nasz gips na złamanie lub skręcenie to innowacyjna, nowoczesna struktura, która tworzy charakterystyczną sieć – rusztowanie stabilizujące złamaną kończynę. Choć początkowo jej wygląd może wydawać się inny od utartego schematu, szybko można wyróżnić cechy, które decydują o jego przewadze nad innymi rozwiązaniami. Przede wszystkim nasz gips na rekę oraz nogę jest niezwykle lekki – niewielka ilość materiału zastosowanego do jego wytworzenia nie obciąża dodatkowo złamanej kończyny, dzięki czemu kość swobodnie może się zrastać, nie ograniczając przy tym naszych ruchów. Jest również wodoodporny, co pozwala na umycie złamanej kończyny i zapobieganie powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Pozwala to również nie rezygnować z codziennej aktywności fizycznej – np. pływania, które może być możliwe również w przypadku złamania lub skręcenia. Korzyścią z tego płynącą z pewnością jest fakt, że dzięki temu nasze mięśnie nie tracą mocy sprzed wypadku i tym samym powrót do formy po ściągnięciu usztywnienia ortopedycznego jest dużo szybszy.

gips na rękę

Jak założyć gips na nogę?

gips na złamanie

Oczywiście, procesem zakładania gipsu na złamanie zajmuje się lekarz ortopeda lub ratownik medyczny. Są oni do tego specjalnie przygotowani i przeszkoleni. Znają pozycje, w jakich kość najlepiej się zrasta, a także dbają przy tym o komfort fizyczny i psychiczny pacjenta. Samodzielna próba założenia gipsu mogłaby zakończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci krzywego zrostu kości lub braku jej całkowitego zrostu z ewentualnym przemieszczaniem. Nie mniej jednak przed przystąpieniem do etapu zakładania gipsu przez lekarza możemy być na ten proces jako pacjenci przygotowani.  

Gips na skręcenie

Nasz gips na złamanie i skręcenie  jest zbudowany z polimeru. Oznacza to, że pod wpływem ciepła materiał ten staje się plastyczny – to znaczy odkształca się, i to już w 85 stopniach Celsjusza. Zmiana struktury krystalicznej w amorficzną pozwala na dostosowanie odpowiedniego kształtu do konkretnego pacjenta i jego złamania. Przed przystąpieniem do podgrzania materiału na gips należy nałożyć odpowiednie zaciski. Następnie na złamaną kończynę należy założyć podkład gipsowy o odpowiedniej szerokości dostosowanej przez lekarza. Kolejnym krokiem jest połączenie dwóch płatów gipsu przy pomocy zacisków i uformowanie tego stabilnej konstrukcji wokół kończyny. Zamknięcie zacisków na kończynie i owinięcie folią nadają mu ostatecznego kształtu. Kiedy gips na rękę jest już odpowiednio wychłodzony i strukturalnie stabilny, można usunąć folię oraz podkład przy pomocy nożyczek. I już! Gips na nogę jest poprawnie założony. Prawda, że proste? 

opencast logo